Budynie z jajkami

Budyń z kalafiorów
80 dag kalafiora, sól, cukier, czubata łyżka masła, 4 jaja, 4 łyżki kaszy manny, masło i bułka tarta do formy.Kalafior oczyścić, obrać z liści, opłukać, włożyć do wrzącej, osolonej i ocukrzonej wody, przykryć, gdy się zagotuje odkryć na chwilę. Dalej gotować pod przykryciem. Miękki kalafior odcedzić, osączyć. Masło utrzeć dodając kolejno żółtka, wymieszać z ubitą pianą z białek, rozdrobnionym kalafiorem i kaszą manną, osolić. Włożyć do formy budyniowej, wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą, napełnić do 3/4 wysokości formy, zamknąć. Gotować na parze około 45 minut. Wyłożyć na półmisek. Podawać na gorąco z masłem surowym lub topionym zmieszanym z tartą bułką.

Budyń z grzybów
Budyń: 35 dag świeżych grzybów, cebula, 3 małe czerstwe bułki, ok. 2 szklanek mleka, 1/2 kostki masła roślinnego, 7 jaj, 5 łyżek śmietany, 2 łyżki pokrojonej naci pietruszki lub koperku, sól, pieprz, tłuszcz i bułka tarta do formy budyniowej.
Sos: łyżka masła roślinnego, łyżka mąki, 1/2 szklanki mleka, 2 łyżki śmietany, sól, pieprz.Bułki namoczyć w mleku, grzyby oczyścić, umyć, rozdrobnić. Cebulę obrać, opłukać, pokroić i usmażyć z grzybami na maśle. Część grzybów z cebulą pozostawić do sosu, resztę zemleć w maszynce razem z odciśniętą bułką. Jaja umyć, oddzielić żółtka od białek. Masło utrzeć z żółtkami i zmieloną masą, dodać śmietanę, zieleninę. Z białek ubić pianę i dodać do przygotowanego budyniu, delikatnie wymieszać. Masę przełożyć do formy budyniowej wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Formę wstawić do naczynia z wrzącą wodą (woda powinna sięgać do połowy formy). Gotować pod przykryciem przez około godzinę.
Przygotować sos: masło roślinne rozpuścić na patelni, dodać mąkę, zasmażyć nie rumieniąc. Białą zasmażkę rozprowadzić mlekiem, zagotować, dodać grzyby usmażone z cebulą, zaprawić śmietaną, dodać sól s pieprz do smaku.
Ugotowany budyń wyjąć z formy i polać gorącym sosem grzybowym, podawać natychmiast.

Budyń z twarogu i z jaj
7 jaj, 50 dag twarogu, 3 łyżki masła, 3 łyżki mąki, szklanka śmietany, 2 łyżki posiekanego koperku, 2 łyżki posiekanego szczypiorku, sól, tłuszcz i bułka tarta do formy budyniowej.
Jaja umyć, z 5 jaj oddzielić żółtka od białek. Twaróg zemleć w maszynce do mięsa a następnie rozetrzeć z masłem, połową ilości mąki, połową posiekanej zieleniny i 5 żółtkami, posolić do smaku. Z białek ubić pianę i dodać do masy twarogowej. Masę przełożyć do formy budyniowej wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Forma budyniowa powinna być napełniona masą do 3/4 wysokości. Formę wstawić do naczynia z wrzącą wodą, sięgającą do połowy formy. Gotować pod przykryciem 45 minut. Ugotowany budyń powinien odstawać od formy, być pulchny, patyczek po przekłuciu — suchy. Śmietanę dokładnie wymieszać z pozostałymi jajami, resztą mąki, zieleniną i solą. Budyń przełożyć z formy na ogniotrwały półmisek, polać go przyprawioną śmietaną. Zapiekać w gorącym piekarniku około 10 minut. Gdy polewa się zetnie, a wierzch budyniu zrumieni. natychmiast podawać.

Budyń z wiśniami
Mała czerstwa bulka, 1/2 szklanki mleka, 40 dag wiśni, 3 łyżki masła, 5 płaskich łyżek cukru, 4 jaja, 4 łyżki tartej bułki, masło i tarta bułka do formy.
Bułkę namoczyć w mleku. Wiśnie opłukać, wyjąć pestki, lekko odcisnąć sok. Masło utrzeć z cukrem i żółtkami, dodając po trochu odciśniętą bułkę, wymieszać z pianą ubitą z białek, tartą bułką i wiśniami. Włożyć do formy budyniowej wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą, gotować na parze 45 minut.
Budyń natychmiast po ugotowaniu podawać z sokiem wiśniowym.

Komentarze