Ciasta z jajami

Biszkopt
4 jaja, 1/2 szklanki cukru pudru, 3/4 szklanki mąki krupczatki, tłuszcz i bułka tarta do formy.
Jaja umyć, oddzielić żółtka od białek. Ubić pianę, pod koniec ubijania dodać część cukru pudru. Do piany dodać rozmącone żółtka i lekko wymieszać. Powoli wsypywać mąkę, delikatnie wymieszać. Ciasto wlać do formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Piec w średnio nagrzanym piekarniku około 30-40 minut.

Biszkopt z serem

Biszkopt: 4 jaja, 4 łyżki cukru, 4 łyżki mąki.

Masa serowa: 25 dag sera białego, 1 łyżka masła roślinnego, 2 łyżki cukru, olejek cytrynowy lub cukier wanilinowy.
Ser zemleć w maszynce, utrzeć z tłuszczem, cukrem i olejkiem cytrynowym.
Jaja umyć, oddzielić żółtka od białek. Ubić pianę z białek. Pod koniec ubijania dodać cukier, a następnie rozmącone żółtka i mąkę, delikatnie wymieszać. Do małej tortownicy, wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą, wlać masę biszkoptową. Na masę równomiernie przełożyć masę twarogową. Piec początkowo w niskiej temperaturze, następnie stopniowo podwyższając ją.

Babka biszkoptowa z kaszy mariny
3 jaja, 3 płaskie łyżki cukru, 3 płaskie łyżki kaszy manny, cukier waniłi-nowy, 3/4 szklanki mleka, tłuszcz i bułka tarta do tortownicy, sok owocowy.
Jaja umyć, oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym. Ubić pianę z białek. Na utarte żółtka wyłożyć ubitą pianę, posypać kaszą manną i ostrożnie wymieszać. Wyłożyć ciasto do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą tortownicy. Piec początkowo w niskiej temperaturze, stopniowo ją podwyższając. Upieczone ciasto polać mlekiem, tak aby całe mleko wsiąkło w ciasto. Wstawić ciasto jeszcze na kilka minut do piekarnika. Gorące wyłożyć na talerz, polać sokiem owocowym lub sokiem waniliowym, podawać jeszcze gorące.

Biszkopt z białek
7 białek, 3/4 szklanki cukru pudru, szklanka mąki, łyżeczka proszku do pieczenia, 6 dag (1/4 kostki) masła, esencja rumowa lub arakowa, tłuszcz i bułka tarta do formy.
Ubić pianę z białek, pod koniec ubijania dodać cukier. Do piany dodać mąkę rozmieszaną z proszkiem do pieczenia, esencję rumową oraz roztopione i ostudzone masło. Ciasto przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Piec w piekarniku początkowo w temperaturze ok. 150° C, a następnie w 180° -200° C.

Makowe ciasto z białek
Kostka margaryny (25 dag), szklanka maku, szklanka cukru pudru, szklanka mąki, mały proszek do pieczenia, paczka cukru wanilinowego lub tarta skórka z cytryny, albo 2-3 krople esencji migdałowej, szklanka białek, tłuszcz i bułka tarta do formy.
Margarynę rozpuścić. Mak, cukier, mąkę z proszkiem do pieczenia i cukier wanilinowy wymieszać, dodać rozpuszczoną margarynę. Z białek ubić pianę, dodać do wymieszanych produktów. Ciasto przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Piec w piekarniku początkowo w temperaturze ok. 150° C, a następnie w temperaturze ok. 190° C.

Bezy I
5 białek, niepełna szklanka cukru, paczka cukru wanilinowego, masło roślinne do wysmarowania blachy.
W garnku rozmieszać białka z cukrem i cukrem wanilinowym. Garnek umieścić na płytce zabezpieczającej przed przypaleniem. Białka podgrzewać na słabym ogniu, stale mieszając aż do rozpuszczenia cukru. Zdjąć z ognia i ubijać trzepaczką aż do ostygnięcia. Kłaść łyżką pianę na wysmarowaną masłem roślinnym blachę. Bezy suszyć w słabo nagrzanym piekarniku, około 3 godzin. Drzwiczki do piekarnika powinny być lekko uchylone.


Bezy II
5 białek, niepełna szklanka cukru pudru, masło roślinne do wysmarowania blachy.
Z białek ubić pianę, pod koniec ubijania dodać cukier. Pianę kłaść łyżką na wysmarowaną blachę. Bezy suszyć w słabo nagrzanym piekarniku przy uchylonych drzwiczkach około 3 godzin.

Napoleonki
Ciasto: kostka masła lub margaryny „Palma", około 1,5 szklanki mąki, 3 czubate łyżki kwaśnej śmietany, 1 żółtko.
Krem: 6 żółtek, 3 łyżki czubate cukru, opakowanie cukru wanilinowego, 2,5-3 łyżki pełne mąki pszennej, 2-3 szklanki mleka.
Ciasto zarobić w misce (starać się szybko połączyć wszystkie składniki, aby ciasto nie rozgrzało się od ręki). Jeśli ciasto będzie rzadkie, to można jeszcze dodać łyżkę mąki. Po wyrobieniu ciasto zawinąć w pergamin lub włożyć do czystego woreczka z folii i przechowywać w lodówce od 1 godziny do 20 godzin.
Ciasto po wyjęciu z lodówki podzielić na 2 równe części. Wielkość blaszki szer. 23-25 cm, dł. 38-40 cm. Blaszkę lekko posmarować masłem i posypać mąką. Ciasto po rozwałkowaniu, nawinąć na wałek i wyłożyć na blachę, pozostawiając po 1 cm na bokach — zrobić wysokie brzegi. Piec w nagrzanym piekarniku w bardzo wysokiej temperaturze na złoty kolor. Ciasto przed pieczeniem należy nakłuć w kilku miejscach widelcem.
Po upieczeniu i przestygnięciu jeden placek pozostawić na blasze drugi pokroić na pasy szerokości napoleonki. Na placek na blasze położyć równo krem. Nakryć paskami ciasta w ten sposób, aby spód ciasta był wierzchem. Lekko przycisnąć, pokroić w kwadraty. Wierzch ciasta posypać przez sito cukrem pudrem i cukrem wanilinowym. Krem: żółtka utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym. Do utartych żółtek dodać mąkę, wymieszać. Mleko zagotować i wlewać do masy żółtkowej, nie przerywając mieszania. Następnie postawić na ogniu (na płytce zabezpieczającej przed przypaleniem) i mieszać aż do zagotowania. Gdyby masa była rzadka, wziąć łyżeczkę mąki ziemniaczanej i rozpuścić w 1/3 szklanki zimnego mleka i wlać do masy mieszając — zagotować. Wystudzić — w czasie stygnięcia mieszać. Uwaga: na 6 żółtek wystarczą 2 szklanki mleka, a reszta w zależności od uzyskanej gęstości masy. Gęstość masy po podgrzaniu powinna mieć konsystencję budyniu.

Komentarze