Gdzie przechowywać jajka?

Jajka są produktem nietrwałym i dlatego istotne jest właściwe ich przechowywanie. Przechowywanie jaj przez krótki okres nie nastręcza żadnych trudności, wystarczy umieścić je na specjalnej półce w chłodziarce, ewentualnie w piwnicy lub spiżarni. Natomiast, jeśli planuje się przechowywanie jaj przez 2 miesiące, wymaga to pewnych przygotowań i zabiegów.

• Do dłuższego przechowywania należy wybrać jaja świeże o czystych, nie popękanych skorupach.
• Skorup jaj przeznaczonych do przechowywania nie należy myć ani wycierać, ulega bowiem zniszczeniu warstwa mucyny (śluz pokrywający skorupę jaja) chroniąca treść jaja przed wnikaniem drobnoustrojów.
• Jaja świeżo zniesione należy schłodzić w chłodziarce, piwnicy lub spiżarni.
• Podczas przechowywania powinny być spełnione następujące warunki:
- miejsce bezwzględnie czyste, ciemne i z dala od produktów o intensywnych zapachach,
- temperatura stała (bez wahań) w granicach 0 do 12° C,
- wilgotność 75-80% (im niższa temperatura tym wyższa wilgotność i odwrotnie).

W warunkach domowych można przechowywać jaja do 3 miesięcy Dłuższe przechowywanie jest niewskazane, gdyż nawet najlepszy domowy sposób konserwacji jaj nie zahamuje zachodzących w nich zmian fizykochemicznych, jak również działania bakterii.

Istnieje kilka sposobów konserwacji jaj. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od możliwości poszczególnych gospodarstw domowych.

1) Przechowywanie w spiżarni, w piwnicy lub innym pomieszczeniu suchym o temperaturze do 12° C:

- w suchym naczyniu kamionkowym, o szerokim otworze, warstwami ustawiać jaja, stroną tępą ku górze, obficie przesypując suchą solą (wyprażoną i ostudzoną), tak aby sól tworzyła izolację od powierzchni naczynia i oddzielała poszczególne jaja. Górna warstwa soli powinna mieć około 3 cm grubości. Naczynie szczelnie zamknąć, np. przykryć plastikową folią i obwiązać gumką. Szczelne zamknięcie naczynia chroni sól przed wilgocią. Sól wilgotna kamienieje i jaja można wyjąć tylko po rozpuszczeniu soli w wodzie. Zamiast soli można zastosować suchą sieczkę, plewy zbożowe, żyto, trociny drzewne;

jaja zanurzyć na 3-4 sekundy we wrzącej wodzie, a następnie w roztworze nadmanganianu potasu (na 1 I wody 1 dag nadmanganianu potasu). Wysuszone jaja umieścić stroną tępą do góry w tekturowych pudełkach lub kamionkowych garnkach przekładając trocinami drzewnymi, sieczką itp.;

- jaja zanurzyć na chwilę w płynnej parafinie lub posmarować wazeliną, po zastygnięciu umieścić stroną tępą do góry, w tekturowych pudełkach lub ażurowych skrzynkach. >

2) Przechowywanie w chłodziarce - każde jajo owinąć w czystą papierową serwetkę i układać warstwami, stroną tępą do góry, w pojemnikach plastikowych. Pojemniki z jajami można umieścić na każdej półce za wyjątkiem półki pod samym zamrażalnikiem.

3) Przechowywanie w zamrażarce - jaja wybić ze skorupek do małych opakowań, np. pojemników po maśle roślinnym lub małych słoików. Należy pamiętać o zostawieniu wolnej przestrzeni w pojemnikach, bowiem masa jajeczna zwiększa swoją objętość podczas zamrażania. Opakowanie szczelnie zamknąć. Można oddzielić żółtka od białek i wówczas zamrażać w oddzielnych opakowaniach. Dzielenie porcji po zamrożeniu jest dość trudne, dlatego też należy przygotować porcje z różnej ilości jaj.

Komentarze