Podstawowe reguły wykorzystywania jajek

W sprzedaży znajdują się jaja kurze świeże, sporadycznie można nabyć jaja kurze chłodnicze. Do przyrządzania niektórych potraw można również wykorzystywać jaja kacze i gęsie.

Rodzaje i klasy jaj kurzych

Obowiązek znakowania jaj świeżych został zniesiony; indywidualnie mogą być one oznakowane kółeczkiem. Natomiast jaja chłodnicze bezwzględnie są oznakowane trójkątem. W zależności od wielkości jaj wyróżnia się trzy klasy wagowe:
- jaja duże o wadze ponad 60 g, oznakowanie w kolorze czerwonym;
- jaja średnie o wadze 50-60 g, oznakowanie w kolorze zielonym;
- jaja małe o wadze 45-50 g, oznakowanie w kolorze czarnym.

Jak wykorzystać jaja?

Jaja chłodnicze mają w zasadzie takie same właściwości jak jaja świeże. Przeważnie jednak cechuje je nieprzyjemny smak i zapach — dlatego mogą być używane do potraw tylko w niewielkich ilościach (ciasta, pasztety itp.). Poza tym do takich potraw i wypieków należy dodać składniki o silnym zapachu i smaku, jak np. przyprawy ziołowe, czosnek, olejki zapachowe.

Z jaj mrożonych można przyrządzać jajecznice, omlety naturalne oraz używać je do klusek, makaronów, farszów mięsnych i jarzynowych, pasztetów, kotletów i zapiekanek. Mrożona masa jajeczna po rozmrożeniu jest bardzo podatna na zepsucie, dlatego należy ją jak najszybciej zużyć i poddać działaniu wysokiej temperatury.

Jaja kacze i gęsie są na ogół zakażone bakteriami z rodzaju Salmonella, wywołującymi u ludzi dur rzekomy. Salmonelle ulegają zniszczeniu tylko pod wpływem wysokich temperatur, dlatego jaj tych należy używać tylko do potraw pieczonych.

Mycie i parzenie jaj

Jaja przed użyciem należy dokładnie umyć. Zapobiega to przedostawaniu się do potrawy bakterii chorobotwórczych i jaj pasożytów odpornych nawet na działanie wysokiej temperatury. Mycie jaj jest również ważne ze względów estetycznych, bowiem podanie jajka na miękko w brudnych skorupach może wzbudzać nie tylko niechęć, ale wstręt do nich.

Przeprowadzone badania wskazują na zakażenie skorup jaj kurzych bakteriami Salmonella. Jaja przeznaczone do przygotowania potraw bez obróbki cieplnej, np. kremów, majonezów, lodów należy po umyciu parzyć ok. 15 sek. wrzącą wodą. Uniknie się wówczas groźby zakażenia tymi bakteriami.

Sprawdzanie świeżości jaj

Przed użyciem jaj należy sprawdzić ich świeżość stosując jeden z trzech sposobów:
- sprawdzenie zapachu — jajo umyć, nadbić skorupkę nożem lub o brzeg naczynia — nawet słabo wyczuwalny nieprzyjemny zapach świadczy, że jajo jest zepsute;
- sprawdzenie zapachu i konsystencji jaja po rozbiciu i wylaniu na talerzyk — jajo świeże oznacza się następującymi cechami: zapach swoisty dla świeżego jaja, białko rzadsze zajmuje tylko część powierzchni talerzyka — nie rozlewa się, gęsto przylega do żółtka, białko przejrzyste — żółtozielonkawe, żółtko centralnie położone, kuliste, wypukłe, gładkie, w jednolitym kolorze bez plam, jasnożółte do pomarańczowego;
- zanurzenie jaja w wodzie — do szklanki z wodą włożyć jajo — świeże powoli tonie i układa się na dnie poziomo, dłużej przechowywane pływa skierowane stroną spłaszczoną do góry, jajo nieświeże wypływa na powierzchnię.

Komentarze