Sosy majonezowe i zaciągane żółtkami

Majonez z żółtek
2 żółtka, sok z 1/4 cytryny lub kwasek cytrynowy, łyżeczka musztardy, szklanka oleju, sól, cukier.
Wszystkie składniki powinny mieć jednakową temperaturę. Żółtka skropić sokiem z cytryny, dodać musztardę, ucierać dodając olej kroplami. Gdy masa zacznie gęstnieć, dodawać olej wąskim strumieniem stale ucierając w tym samym kierunku. Doprawić do smaku solą, cukrem i resztą soku z cytryny. Majonez można dodawać do przekąsek, sałatek.

Majonez z całego jaja
Jajo, łyżeczka musztardy, sok z 1/4 cytryny lub kwasek cytrynowy, szklanka oleju, sól, cukier.
Wszystkie składniki powinny mieć jednakową temperaturę. Jajo rozmącić, dodać musztardę i sok z cytryny, zmiksować (końcówką miksującą małego robota kuchennego). Powoli wąskim strumieniem wlewać olej stale miksując. Doprawić solą i cukrem do smaku. Podawać do przekąsek, sałatek.

Majonez z białek
Białko, łyżeczka musztardy lub sok z cytryny, sól, cukier, szklanka oleju.
Białko ubić, dodać sól i cukier oraz musztardę i sok z cytryny ciągle ubijając. Olej lekko podgrzać. Do piany dodawać kroplami podgrzany olej nie przerywając ubijania. Podawać do sałatek.

Sos tatarski
Jajo, łyżeczka musztardy, sok z 1/4 cytryny lub kwasek cytrynowy, szklanka oleju, sól, cukier, 2 małe ogórki konserwowe, mały ogórek kwaszony, 5-8 grzybów marynowanych.
Majonez przygotować według przepisu na majonez z całego jaja. Ogórki i grzyby drobno pokroić, dodać do majonezu, wymieszać. Podawać do zimnych przekąsek mięsnych, rybnych i z jaj.

Sos majonezowo-pomidorowy
Jajo, łyżeczka musztardy, sok z 1/4 cytryny lub kwasek cytrynowy, szklanka oleju, sól, cukier, 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego, 2 łyżki posiekanego koperku.
Majonez przygotować według przepisu na majonez z całego jaja. Do majonezu dodać koncentrat pomidorowy i pokrojony koperek, dokładnie wymieszać.
Sos ten można podawać do zimnych przekąsek rybnych i z jaj.

Sos chrzanowy
Kostka rosołowa, 4 żółtka, łyżka startego chrzanu, cukier, 4 łyżki śmietany.
Przygotować rosół z kostki rosołowej (1/2 I wody). Żółtka wymieszać ze startym chrzanem, śmietaną, a nstępnie zaparzyć wrzącym rosołem. Podgrzewać stale ubijając, aż masa zgęstnieje, nie gotować. Doprawić do smaku cukrem.
Podawać należy na gorąco do dań gotowanych z mąki, kasz, jaj i do mięsa gotowanego.

Sos koperkowy
Kostka rosołowa, 1/2 pęczka koperku, 3 łyżeczki mąki, 3-4 łyżki śmietany. 2 żółtka, sól.
Przygotować rosół z kostki rosołowej (1/2 I wody). Mąkę rozmieszać z niewielką ilością wody i wlać do rosołu, zagotować. Dodać umyty i pokrojony koperek. Śmietanę z żółtkami zaparzyć częścią sosu, stale mieszając, aby nie wytrąciło się białko, następnie wlać do reszty gorącego sosu, dobrze wymieszać, osolić.Podawać na gorąco do potraw gotowanych z mąki, jaj, do mięsa gotowanego.

Sos beszamelowy
2 łyżki masła roślinnego, 3 łyżki mąki, 1/2 I mleka, jajo, sól, cukier.
Masło stopić, zmieszać z mąką, smażyć nie rumieniąc, rozprowadzić ciepłym mlekiem i zagotować dokładnie mieszając. Jajo umyć, wybić do miseczki i ubić na pulchną masę, przelać do garnka. Powoli, stale mieszając wlewać do niego gorący sos, podgrzewać uważając, aby się nie zwarzyło. Doprawić do smaku solą i cukrem. Sos beszamelowy używa się do zapiekania potraw z warzyw, mięsnych i rybnych.

Komentarze