Zastosowanie jajek w żywieniu

Jajka ze względu na wysoką wartość odżywczą są cennym składni­kiem pożywienia. Znakomicie uzupełniają białka produktów roślinnych — nawet niewielki dodatek jajek do mąki, kasz, grochu, fasoli, pieczywa podnosi wartość odżywczą białka tych produktów, powodując jego lepsze wykorzystanie przez organizm. Jajkami można zastępować w żywieniu niektóre produkty zawierające pełnowartościowe białko, a mianowicie mięso, wędliny, drób, ryby. Porcja składająca się z 2 jaj (10 dag) odpowiada pod względem wartości białkowej 10 dag najwyższej jakości mięsa i ryb. Natomiast nie można stosować jaj zamiast mleka i serów, które dostarczając pełnowartościowego białka, są poza tym głównym źródłem niezbędnego dla organizmu wapnia.
Przyrządzając posiłki z dodatkiem jaj należy kierować się ogólną zasadą oszczędnego gospodarowania produktami białkowymi. Jeśli więc w skład posiłku wchodzą jaja to dodatek innych produktów pochodzenia zwierzęcego nie jest konieczny lub też mogą one wystę­pować w małych ilościach.
A oto przykłady:
zupa szczawiowa z jajkiem, ryż z owocami i śmietaną, kompot;
zupa pomidorowa z lanymi kluskami, zapiekanka z ryżu, pieczarek, groszku zielonego, cebuli i niewielkiej ilości kiełbasy, owoce ze śmietaną;
jajecznica z pomidorami, pieczywo, herbata.

Z jaj można sporządzać wiele prostych, szybkich i atrakcyjnych dań. Są one ponadto niezbędnym składnikiem niektórych potraw, którym nadają odpowiednią strukturę i konsystencję.

Nie należy jeść dużych ilości jaj surowych, a zwłaszcza białek, gdyż w tej postaci są przez organizm źle wchłaniane i wykorzystywane. W białku jaja znajduje się substancja, zwana awidyną, która powoduje niedobór witaminy H. Te szkodliwe właściwości awidyny nikną pod wpływem wysokiej temperatury oraz podczas ubijania białek na pianę.

Komentarze