Omlety

Omlet naturalny
8 jaj, 3 łyżki wody, łyżka masła lub masła roślinnego, sól.
Jaja umyć, kolejno wybijać na spodeczek a następnie przelać do kubeczka. Do masy jajecznej dodać wodę i sól, wymieszać. Tłuszcz rozgrzać na patelni, wlać jaja, smażyć na słabym ogniu. Omlet podważać szerokim nożem od boków patelni, aby na dno spłynęła płynna masa jajeczna. Gdy omlet zetnie się, spód rumiany, a powierzchnia o konsystencji galaretowatej, złożyć na pół i zsunąć z patelni. Podawać na gorąco.
Omlet naturalny z pieczarkami, ze szpinakiem, z zielonym groszkiem, fasolką szparagową lub warzywami różnymi.
Omlet usmażyć według poprzedniego przepisu. Zsunąć z patelni, nałożyć odpowiednie nadzienie. Podawać na gorąco.
Nadzienie z grzybów 30 dag grzybów, cebula, płaska łyżka masła lub masła roślinnego, sól, pieprz.
Grzyby oczyścić, opłukać, drobno pokroić, cebulę obrać, opłukać, pokroić w kostkę. Grzyby i cebulę usmażyć na tłuszczu, doprawić do smaku solą i pieprzem.
Nadzienie ze szpinaku 80 dag szpinaku, płaska łyżka masła roślinnego, 2 płaskie łyżki mąki, 3/4 szklanki mleka, ząbek czosnku, sól.
Świeży szpinak opłukać w dużej ilości wody. Odciąć łodyżki, włożyć do garnka, zalać niewielką ilością wrzącej wody, lekko osolić i gotować do miękkości. Szpinak odcedzić, przepuścić przez maszynkę do mięsa lub posiekać. Masło stopić, dodać mąkę, zasmażyć (nie rumienić). Zasmażkę rozprowadzić mlekiem, zagotować. Czosnek rozetrzeć z solą, włożyć do szpinaku, dodać zasmażkę, wymieszać razem, mocno podgrzać, ale nie gotować.

Nadzienie z groszku zielonego 30 dag groszku zielonego świeżego lub konserwowego, sól, cukier.
Świeży groszek ugotować, doprawić solą i cukrem do smaku, natomiast groszek konserwowy w zalewie podgrzać, doprawić do smaku, odcedzić.

Nadzienie z fasolki szparagowej 40 dag fasolki szparagowej, sól, cukier.
Fasolkę umyć, odciąć końce, usunąć włókna, wrzucić na wrzącą, osoloną i posłodzoną wodę, gotować do miękkości, odcedzić.

Nadzienie z warzyw różnych 2 marchwie, pietruszka, mały por, połowa małego kalafiora, łyżka masła, sól, pieprz.
Warzywa umyć, obrać, opłukać, pokroić. Ugotować w niewielkiej ilości osolonej wody z dodatkiem masła. Odcedzić. Wywar zużyć do zupy.

Omlet biszkoptowy I
8 jaj, 4 łyżki mąki, masło do smażenia.
Jaja umyć. Oddzielić żółtka od białek, z białka ubić pianę. Wlać do niej żółtka i wsypywać powoli mąkę, delikatnie mieszając łopatką. Jednolitą masę przełożyć ostrożnie na patelnię z roztopionym tłuszczem, smażyć powoli. Gdy omlet się zetnie, wstawić do bardzo gorącego piekarnika na 5-10 minut. Wyjąć lekko rumiany. Podawać na gorąco, z dżemem, konfiturą, surowymi ocukrzonymi jagodami, truskawkami itp.

Omlet biszkoptowy II
8 jaj, 4 łyżki mąki, 4 łyżki mleka, masło do smażenia.
Jaja umyć. Oddzielić żółtka od białek. Żółtka dokładnie wymieszać z mąką i mlekiem. Ubić pianę z białek i delikatnie mieszając dodawać do masy z żółtek. Jednolitą masę ostrożnie przełożyć na patelnię z roztopionym tłuszczem, smażyć powoli. Gdy omlet się zetnie, wstawić do bardzo gorącego piekarnika na 5-10 minut lub szerokimi łopatkami ostrożnie odwrócić i smażyć do momentu zarumienienia. Podawać gorący na słodko z owocami, konfiturami lub na słono z gotowanymi warzywami.

Omlet z bułką tartą na mleku

4 jaja, 7 łyżek bulki tartej, 1 i 3/4 szklanki mleka, płaska łyżka mąki, sól, tłuszcz do smażenia.
Jaja umyć, oddzielić żółtka od białek. Tartą bułkę wymieszać z mlekiem, dodać mąkę i żółtka, wyrobić na jednolitą masę. 2 białek ubić pianę, dodać do masy, delikatnie wymieszać. Omlety smażyć na rozgrzanym tłuszczu, rumieniąc je z obu stron. Podawać natychmiast po usmażeniu.

Komentarze